Извънматочната бременност
Публикувано на: 05.11.2003г.

Това е бременност, при която оплодената яйцеклетка вместо да премине през една от фалопиевите тръби и да достигне до матката, остава в тръбата и в много от случаите представлява сериозен и опасен гинекологичен проблем, който крие огромен риск от вътрешен кръвоизлив и е необходима спешна лекарска намеса.

От какво се причинява извънматочната бременност?

Най-честата причина за извънматочна бременност e получено възпаление на маточната тръба - най-често при предишни прекъсвания на бременността. При последваща бременност това възпаление представлява един вид "бариера" за преминаващата през тръбата яйцеклетка.
Съществуват и други причини за извънматочна (ектопична) бременност. Използването на некачествена спирала като противозачатъчно средство също може да предизвика възпаление. Възпаления на съседни на тръбите и матката органи, бъбречни възпаления, прекарани операции на тръбите или на бъбречното легенче могат също да се окажат фактори, провокиращи извънматочна бременност.

Хламидиалната инфекция също може да бъде причина.

В заключение: възпалителният фактор се явява най-значим от всички останали фактори за причиняването на извънматочното забременяване.

Дори и обикновено възпаление на влагалището може да стане причина за извънматочна бременност, ако възпалението достигне фалопиевата тръба. Затова всички гинекологични възпаления трябва да се лекуват навременно и бързо още при първите симптоми за тях.

Какво точно се получава при извънматочната бременност?

Преди да достигне до вътрешността на матката, оплодената яйцеклетка засяда във фалопиевата тръба.

Как се развива извънматочната бременност?

Извънматочната бременност може да се развие по няколко различни начина:

  • Заради прекъсването на кръвоснабдяването към оплодената яйцеклетка, тя не може да се храни пълноценно, и да спре своето развитие и да загине. Това се случва рядко.

 

  • Ако това не се случи бременността продължава да се развива и може да се стигне до тубарен аборт (ембриона се вади оперативно от тръбата през коремната кухина). Трябва да се улови момента и това да се извърши преди ембриона да е разкъсал тръбата или когато тръбата е леко разкъсана и кръвозиливът все още не е толкова много опасен.

 

  • Ако бременността се развие дотолкова, че ембрионът увеличи значително размера си се получава разкъсване на тръбата и тежък вътрешен кръвоизлив.

    Тогава е необходима спешна хирургическа намеса.

    Какви са симптомите на извънматочната бременност?

    Както при всяка бременност и при извънматочната бременност хормоналните нива се променят и са налице всички признаци както при нормалната бременност: гадене, умора, липса на менструация и напрежение в гърдите. С напредването на бременността се появява напрежение в тръбата, чиито симптоми са коликообразна или тъпа болка, която може да стане по-силна. Много показателна за руптуриралата тръба и и за кръвоизлив в коремната кухина е болката в гърба, към рамото. С навременно и внимателно отношение към това състояние, то може да бъде овладяно и да не прогресира.

    Навременното обръщане на внимание на ектопичната бременност и назабавната консултация с лекар специалист трябва да бъде предприета при следните симптоми:

  • преустановяване на менструалния цикъл с последващо непрекъснато оскъдно кървене или болка

 

  • от тъпа до много силна болка в корема

 

  • наличие на обичайните симптоми на бременност, но придружени с отпадналост и кървене.



Извънматочната бременност се разпознава най-често по коремните болки с различна интензивност и придружаващите ги кръвозагуби. Болката обикновено започва в слабините от страната на засегнатата тръба. Тежки симптоми се проявяват при силен вътрешен кръвоизлив заради разкъсването на тръбата - а те са именно силно пребледняване, рязко спадане на кръвното налягане и много силни болки в корема. Необходима е спешна операция свързана с преливане на кръв.

Как се диагностицира извънматочната бременност?

При най-малкото подозрение за нещо нередно е необходимо да се изследват хормоналните нива всеки ден и да се проверява по-често с вагинален ултразвук, дали има амниотичен сак в матката или във фалопиевите тръби.

Важно е да се установи предварително бременността. Извънматочната бременност се установява с помощта на ехографски анализ (за предпочитане с трансвагинален ехограф). Апаратът установява много точно местоположението на бременността и размерите на плода.

Как се лекува извънматочната бременност?

Най-често лечението е оперативно. Има случаи на спонтанно решение на проблема (при малък ембрион - до 2 см.).

Извънматочната бременност трябва да се диагностицира колкото се може по-рано и да се контролира стриктно. При внимателен контрол и проследяване има възможност операцията да се извърши преди разкъсването на тръбата и по този начин се запазват репродуктивните функции на жената. Хирургическата намеса е посредством лапароскопия или лапаротомия.