Колко късно е твърде късно?
Публикувано на: 21.10.2003г.

"Да родя или да не родя - това е въпросът." Изглежда толкова просто. Първо кариера. След това бебе. Само, че съвсем изненадващо звучи предупреждението на американски учени, че репродуктивната възраст на жената приключва много по-рано и много по-бързо от очакваното.

Стряскащ плакат-предупреждение "пътува" В Ню Йорк, Сиатъл и Чикаго с градските автобуси. На плаката е изобразено бебешко шише с формата на пясъчен часовник, през което млякото изтича като пясъка на времето. А отдолу - лого с ясно внушение: "Напредващата възраст ограничава способността ви да имате деца." И с по дребен-шрифт: "Безплодието е болест, от която са засегнати 6,1 млн.американки."

Вярно е,че в Америка имат навика да предупреждават по повод и без повод - да не пиеш кафето горещо и да не ядеш сладоледа студен, но тази провокационна кампания на дружеството за репродуктивна медицина (ASRM, www.protectyourfertillity.org) отприщи едно постфеминистко "земетресение".

Много жени над 30 години от Sex- i Citi-поколението, добрали се до най-висока точка в кариерата си, когато резлизирането на съкровеното им желание за дете им се струва съвсем непостижимо (и на съпрузите им също), реагираха доста истерично.

Тайната причина за внезапната бебе-паника са относително новите, за първи път така драстично формулирани заколючения на медицината, които поставят под съмнение много от нещата,завоювани с пот и кръв от жените през изминалите столетия. И преди всичко тяхната свобода на избор: "Кога точно желая да родя дете - на 25, на 30, на 35 или на 40?" Тази свобода на избора, според дружеството,се оказва само един мит, за чието възникване голям принос има всъщност недвусмислено печелещата от него "репродуктивна" индустрия с нейните успокояващи,изпълнени с надежда истории за световноизвестните "късни" майки Джина Дейвис, Джулиан Мур, Мадона. Всеки техен "майчин" успех бе празнуван публично. Само, че "мъчителният им път" към сдобиването с късното мечтано дете бил останал в медийното затъмнение, както впрочем и разочарованието на хилядите никому неизвестни жени от масата (наборки на звездите), претърпели неуспех в майчинството. Защото обществена холивудска тайна било, че на повечето от тези 40-50-годишни звезди-майки в действителност им се е наложило да прибегнат до дарителство на яйцеклетки.

Предупрежедението на американските учени е следното: след 35-годишна възраст за една жена става все по-трудно - а в някои случаи даже невъзможно - да забременее. Дори и с помощта на най-модерната медицинска техника. Защото с напредването на годините броят на здравите яйцеклетки драматично намалява. Коя жена обаче, чувстваща се супер,защото е успяла да съхрани младото си тяло с фитнес и hightech-разкрасяващи програми, иска да чуе, че репродуктивната й система е "от вчера"? Предвид изнесените факти и в Германия много жени реагирали истерично на американската крайност. Защото и в тази страна късното раждане е на мода. Късно родените бебета също.

Временна кулминационна точка на въпросната статия в САЩ маркира появата на книгата "Creating a Life:Professional Woman and the Quest for Children" (Създаването на живот: работещите жени в търсене на деца"). Авторка е икономическият експерт Силвия Ан Хюлет. 56-годишната жена критикува жените, че доброволно са приели от мъжете едностранчивия модел за правене на кариера и са забравили да се сдобиват с деца. Резултатът:една "епидемия от бездетност". Основа за нейното обвинително произведение е една анкета сред 1647 заети американки. 42% от тези жени си остават без дете и след 42-ата си година, в повечето случаи - без да го желаят. При тези, които печелят 100 000 долара и повече, процентите са даже 49%. "Само който е запознат с тези цифри, е в състояние сериозно да реши - казва Хюлет - да планира точно толкова стратегически личния си живот, колкото и професионалния." Подобна е и аргументацията на медиците от ASRM. Най-доброто лекарство срещу безплодие е предварителната мярка. Както при зъбобола. Но как трябва да изглежда една бебе-профилактика? Докато не е станало късно - обратно към къщата и печката? Или още на 20 да си замразиш няколкостотин яйцеклетки или даже готови ембриони? И когато направиш кариера, спокойно да износиш плода? Паника обаче също не е препоръчителна. Когато и политиката помага, жените биха могли да имат и двете. И дете, и професия. И то - едновременно. И по-важното навреме.

Какво означава да си фертилна?

И в България средностатичстическата възраст за забременяване, и то с първо дете се е покачила на 28 години. Много жени знаят,че репродуктивната им способност значително намалява с възрастта. Неизвестното е обаче колко бързо, колко точно и защо се случва това. И сред лекарите твърдението, че броят на здравите яйцеклетки определя показателите на фертилността, е сравнително е скорошно. Всяко момиче се ражда с около 2 млн. яйцеклетки. И веднага започва масовото има измиране - един необясним феномен. До към пубертета са останали около няколко стотици яйцеклетки, които започват да зреят, разбира се - първо най-добрите. На 27 годишна въраст техният брой е значително намалял, при все че съвременните жени се хранят здравословно, спортуват и са здрави. Едно 20-годишно момиче е възможно да забременее за 2 месеца, но една 40-годишна жена - за две години. Защото почти половината от набора й яйцеклетки вече липсват. Две години по-късно липсващите ще са станали 90%. Казано по друг начин - ако една жена е отпразнувала своя 42-ри рожден ден, шансът й да забременее по естествен начин (което означава от своя собствена яйцеклетка) е под 10 %. Въпреки напредналата медицина! Едновременно с това рязко се покачва и вероятността от преждевременно раждане и генетично увреждане на плода. В тези случаи помага пренаталната диагностика. Преимплатационната диагностика засега е забранена в много страни.

Децата са и мъжка работа.

Най-добрата майка за едно дете на първо място е задоволената финансово домакиня и майка. На второ място естествено следва задоволената работеща майка. След това - незадоволената финансово работеща майка. И едва най-накрая незадоволената домакиня. Това степенуване на мюнхенския психоаналитик Волфганг Шмидбауер би трябвало да поуспокои гузната съвест на работещите майки. Но за състояние номер 2 и мъжете трябва да поемат дял от отговорността. Защото ако работещите майки искат да си останат работещи, без да се лишават от дете, ще им се наложи да сключат споразумение с партньора си. Относно разпределението на "семейното" време и задачи и особено на онзи отрязък от времето,засягащ пряко обгрижването на малкото същество. В противен случай всичко би тежало на тяхната шия. Защото въпреки еманципацията и движението на "новите бащи" все още доминира класическия ролеви модел в семейството. Той казва: " Това ще го направим заедно." И хуква да си прави кариерата, докато ти неотлъчно се закотвяш в къщи, за да отглеждаш децата. На мъжете децата им действат мотивиращо да постигат все повече професионални успехи. Ясно защо. Този, който изхранва семейството, изведнъж се вижда застрашен, че няма да се справи и за 3-ма. Делът на анагажираното с децата време на работещите мъже е някъде около 5 %.

Репородуктивната медицина

Международният baby-бизнес процъфтява. Днес съществуват три важни метода за изкуствено оплождане. Най-известният от тях е инвитро фертилизацията(IVF). За целта яйчниците се стимулират с хормони, за да произведат повече яйцеклетки в пълна зрялост. Те се изолират с помощта на игла (посредством пункция) и се смесват със сперма в епруветка. В случай, че се получи оплождане, ембрионът след няколко дни се имплантира в матката на майката.10-15% от всички оплодени яйцеклетки обаче успяват да се "загнездят", казано на популярен език. За да се покачи шанса за прихващане, често се имплантират от 2 до 3 ембриона. Затова и раждането на близнаци или тризнаци от инвитро оплождане въобще не е рядкост..

Една интересна информация за сведение: В Германия например здравната каса финансира до 4 инвитро опита, при условия обаче, че двойката е със законен брак и жената е не по-възрастна от 40 години.

В случай обаче, че пречка се окаже качеството на спермата,вместо този метод се прилага методът на интрацитоплазматичната спермена инжекция (ICSI). Сперматозоидите се инжектират директно в изолирана яйцеклетка. Полученият ембрион се имплантира.





Сп. Бела,2002г.бр.11.